Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a avertizat sâmbătă că Marea Neagra nu trebuie transformată într-o „zonă de confruntare” între Rusia şi Ucraina, după mai multe atacuri survenite în ultimele săptămâni, inclusiv unul vineri în urma căruia o navă comercială turcă a fost avariată, relatează AFP.
Consilierii PSD Ploiești propun prelungirea subvenției la gigacalorie pe perioada verii
„Marea Neagră nu ar trebui considerată o zonă de confruntare. Acest lucru nu ar aduce beneficii nici Rusiei, nici Ucrainei. Toată lumea are nevoie de o navigaţie sigură în Marea Neagră”, le-a declarat Erdogan jurnaliştilor la bordul avionului prezidenţial, la întoarcerea sa din Turkmenistan, citat de agenţia oficială de ştiri Anadolu, scrie Agerpres.
O navă comercială sub pavilion turc a fost avariată vineri într-un atac aerian rusesc în apropierea oraşului-port ucrainean Odesa pe ţărmul Mării Negre.
Atacul a avut loc la câteva ore după ce preşedintele turc a discutat problema unei „încetări limitate a focului, asupra instalaţiilor energetice şi a porturilor” cu omologul său rus Vladimir Putin, pe marginea unui summit în Turkmenistan.
Încă o navă sub pavilionul Turciei a fost lovită de o dronă rusească în apropierea coastelor Ucrainei
Turcia a avertizat în ultimele săptămâni în legătură cu o „escaladare îngrijorătoare” în Marea Neagră, după ce Ucraina a revendicat atacuri cu drone împotriva unor petroliere având legătură cu Rusia.
Erdogan a declarat că a discutat cu Putin în special despre războiul din Ucraina şi eforturile de pace, a precizat Anadolu.
„Putin ştie foarte bine care este poziţia Turciei în această chestiune”, a spus Erdogan.
După întâlnirea cu preşedintele rus, „sperăm să avem ocazia să discutam planul de pace (pentru Ucraina) şi cu preşedintele american (Donald) Trump”, a adăugat el.
„Pacea nu este departe, o putem vedea”, a afirmat el.




Emil Drăgănescu, administratorul public al Prahovei, mesaj de Ziua Drapelului: „Între Klauss, Dominic sau Siegfried, parcă mai mult îmi plac numele: Sorin, Nicușor, Victor”
Alertă maximă pe strada Andrei Mureșanu: Un copac complet putrezit stă să cadă FIX pe o trecere de pietoni! Domnule Polițeanu, mai lăsați Facebook-ul?

