Robotul a anuntat numarul golurilor

Echipa de robotică Ro2D2 și fostul jucător petrolist Marian Grama, castigator al Cupei Romaniei in 1995, au dat lovitura de start a meciului Petrolul – Mioveni. Iar numele robotului, Ro2D2, parca a prevestit numarul de goluri marcate de fotbalistii petrolisti in poarta argeseana. Acestia s-au impus cu 2-0 prin 2 goluri inscrise intr-un sfert de ora din prima repriza. Petrolul a marcat primul gol dupa o faza care mi-a amintit de un meci al Romaniei contra Spaniei, 3-1, in aprilie 1987. Atunci golul doi a fost marcat de Mateut dupa ce Ungureanu a dat o pasa, Piturca si Lacatus au lasat mingea “sa curga” iar Mateut a inscris!

In aprilie 2023, pe ,,Ilie Oana”, din Ploiesti, era minutul 10 si Doua se afla pe dreapta de unde paseaza paralel cu careul mare spre Grozav care lasa mingea mai departe pentru Irobiso, atacantul face la fel si ajunge la Budescu care o trimite senzational aproape de vinclul portii aparate de Greab! In minutul 24, Budescu arata din nou ca fara el e greu in ofensiva. Primeste o pasa inteligenta de la Meijers, preia mingea si o pune pe capul lui Mathaus a carui detenta de baschetbalist din NBA isi spune cuvantul si trimite mingea in plasa. Cam asta a fost istoria meciului cu Mioveni, insa, din pacate, MVP-ul meciului, Budescu, s-a accidentat pentru ca a facut ce nu trebuie sa faca: a sprintat dupa o minge, coapsa i-a cedat si la pauza a fost schimbat.

De consemnat debutul in Superliga, la 17 ani, a lui Mihnea Radulescu care a fost debutat de antrenorul Pirvu in prelungirile meciului. Tot un debut am remarcat si in dreptul brazilianului Jefferson care a jucat toata repriza a doua in locul lui Budescu. Dupa acest succes, fotbalistii Petrolului au primit bonus la prima de victorie plus o zi libera, dupa cum ne-a declarat, dupa joc, presedintele Claudiu Tudor. Petrolul a revenit pe locul 7, primul din play-out, cu 27 de puncte. Cel mai important este faptul ca gruparea ploiesteana s-a desprins la opt puncte de zona barajului, și la 13 de cea a retrogradarii directe! Urmeaza, duminica, in ziua de Pasti, un nou meci pe „Ilie Oana”, contra Universitatii Cluj (ora 18.15).

Costica Budescu:’’Important este ca am castigat dupa doua goluri marcate in prima parte. Am inscris repede si asta ne-a ajutat. La gol am preferat sa iutesc un pic jocul, sa sutez din prima si ma bucur ca mi-a iesit. In privinta accidentari nu stiu exact, mai multe aflu
azi. In timpul fazei am simtit ceva la coapsa si am preferat sa nu mai continui sa nu se agraveze.”

VIDEO/ Ciucă se distanțează de Iulian Dumitrescu, cercetat pentru corupție: „Instituțiile statului să-şi facă treaba!”

Mihnea Radulescu:’’Sunt foarte fericit ca am debutat la echipa mea de suflet. Acesta este doar inceputul, ii multumesc antrenorului si staff-ului tehnic pentru increderea acordata. Este ceva deosebit mai ales ca am ajuns sa ma antrenez si sa joc alaturi de idolii mei, Budescu, Grozav, Papp”.

in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si CS Mioveni, contand pentru Play-out-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, luni 10 aprilie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Florin Pirvu:”Jucatorii au fost la inaltime si le multumesc pentru felul in care au inteles sa trateze meciul. Au aratat atitudine, au aratat concetrare si asta ma face sa cred ca aceasta echipa are un potential foarte mare. Inspiratia de a juca cu Budescu din prima repriza a facut diferenta. Este un fotbalist care are multe de oferit, imi pare rau ca s-a accidentat si iar va lipsi. In opinia mea sunt trei puncte enorme. Jefferson ma bucur ca a debutat in sfarsit, se vede ca mai are nevoie de pregatire, dar am rabdare cu el. Ma bucur si pentru Mihnea ca a debutat, vor urma si altii in functie de meciuri si rezultate.”

Iulian Dumitrescu are INTERZIS la Consiliul Judetean: Procurorii DNA i-au dat inca 60 de zile de control judiciar

Claudiu Tudor:’’Ma bucur extraordinar pentru aceasta victorie mai ales ca ea vine in Saptamana Mare si cu totii in aceasta Saptamana suntem mai atenti si mai buni. Pe de alta parte confirmam parcursul din ultimele meciuri. Ne-a fost frica de acest meci cum de-altfel ne este si de cel de duminica. Nu avem timp sa ne relaxam, suntem pregatiti si de azi din nou la treaba. Datorita acestui succes baietii au primit un bonus la prima de joc si o zi libera!”

Dispreț total/ Consiliul Județean Prahova şi-a bătut joc de ploieşteni în ultimii ani. De ce nu s-au asfaltat străzile: CJ a alocat Ploieştiului 100.000 lei, în bătaie de joc, in 2023

Sursa foto:fcpetrolul.ro/razvan pasarica

Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0726.080.191