Recomandări video

Loading videos...

Rusia a aruncat în aer „Prietenia”. Prin această conductă primeau petrol Ungaria și Slovacia: „Budapesta nu a exprimat niciun protest”

Rusia a aruncat în aer „Prietenia”. Prin această conductă primeau petrol Ungaria și Slovacia: „Budapesta nu a exprimat niciun protest”

În urma atacului aerian pe care l-a lansat, Rusia a avariat pe 27 ianuarie oleoductul „Drujba” care traversează Ucraina, ceea ce a dus la întreruperea livrărilor către Ungaria, a declarat ministrul afacerilor externe al Ucrainei, Andrii Sibiga. „Știm că partea maghiară se pregătește să se plângă din nou de problemele legate de tranzitul petrolului rusesc prin oleoductul „Drujba” ( Prietenia, în traducere), a scris Sibiga pe X. „Nu putem decât să le recomandăm să se adreseze cu aceste fotografii „prietenilor” lor din Moscova”.

Bogdan Toader, reconfirmat la conducerea PSD Ploiești: „Politica are valoare doar când produce rezultate pentru oameni”

Ministrul a publicat o fotografie cu conducta în flăcări, stinsă de pompierii ucraineni, și s-a plâns: „Ungaria nu a exprimat niciun protest față de Rusia în această privință. Nici măcar nu au putut rosti cuvântul „Rusia”. Dubla măsură în cea mai bună formă a sa”.

ORAȘUL SE DEZINTEGREAZĂ LA PROPRIU! Copac putrezit prăbușit peste cablurile electrice pe strada Torcători. Ploieștenii, la un pas de moarte în timp ce Polițeanu se ceartă pe Facebook!

În februarie, Rusia nu a efectuat livrări către Ungaria și Slovacia, care încă primesc petrol prin ramura sudică a conductei „Drujba”, a declarat pentru Bloomberg o persoană familiarizată cu situația. În ianuarie, potrivit acestuia, volumul pompat a scăzut semnificativ, ajungând la aproape de barili pe zi. Conform calculelor Bloomberg, volumul mediu zilnic al livrărilor în ianuarie-februarie 2022-2025 a fost de aproximativ de barili.

Virgil Nanu anunță că Centura Comarnic intră în linie dreaptă: finalizarea lucrărilor este estimată pentru luna august

Ungaria și Slovacia se bazează în continuare pe livrările prin conductele „Drujba”, fiind singurele țări din Uniunea Europeană care continuă să achiziționeze petrol rusesc. În ianuarie, UE a luat decizia finală de a înceta complet importurile de gaze din Rusia (pe care Ungaria și Slovacia le primesc în continuare) până în 2027. Acestea au contestat această decizie în instanță.

Comisia Europeană a anunțat, de asemenea, că intenționează să propună o legislație privind încetarea treptată a importurilor de petrol până la sfârșitul anului 2027.

Prim-ministrul Ungariei, Viktor Orbán, a numit în weekend Ucraina „dușmanul nostru” din cauza cererii sale de a opri livrările de resurse energetice rusești către UE și a declarat că aceasta „nu ar trebui să fie acceptată niciodată” în UE.

Cauza tuturor problemelor este agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, a răspuns Sibiga într-o postare:

Din păcate, nici măcar realitatea de mulți ani nu a determinat guvernul Orban să înțeleagă acest lucru și să diversifice aprovizionarea. Le sugerăm să deschidă ochii.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468