
Subprefectul Emil Draganescu a solicitat o implicare mai activa pe drumurile judetene din Prahova, in ceea ce priveste deszapezirea.
Acesta a mai spus ca institutiile subordonate Prefecturii au actionat impecabil la solicitarile inregistrate ca urmare a fenomenelor meteo extreme:
„Dragi prieteni,
Având în vedere anumite ”opinii”, vin în fața dumneavoastră cu următoarele precizări!
Instituția Prefectului nu are atribuții în ceea ce privește deszăpezirea drumurilor!
Acesta este atributul exclusiv al autorităților publice locale, cu resurse proprii sau operatori contractați, după caz, pe drumurile comunale și județene și al SDN pe drumurile naționale!
Până în prezent poliția, Jandarmeria, ISU, Serviciul de Ambulanță au răspuns impecabil și le mulțumim!
Mulțumim și tuturor primarilor care au răspuns la apelul prefectului și au înțeles să acționeze confirm atribuțiilor legale!
Cu mici excepții , pe zona pe care mă aflu( Valea Teleajenului), dar și în zona Tătaru-Călugăreni-Jugureni-Sângeru-Apostolache-Chiojdeanca-Cărbunesti-Soimari-Surani-Păcureți) se circulă bine cu precizarea că pe drumurile județene ar trebui o implicare mai activă !!
Codul galben s-a prelungit, așa că probleme vor mai fi!”, a scris Draganescu, pe Facebook.




Cum încearcă Spitalul Județean Ploiești să atragă mai mulți medici: bonusuri lunare și investiții în infrastructură
Phonline.ro a devenit OBSESIA lui Polițeanu! Atac și dezbinare pentru a-și ascunde lipsa de scrupule! 9 copii aruncați în stradă pentru 3.800 de lei, în timp ce giganții petrolieri primesc pomeni de la municipalitate
EXCLUSIV | Viceprimarul Alexandru Săraru (AUR) reacționează în cazul familiei cu 8 copii evacuate: „Administrația are obligația morală să găsească soluții, nu să lase oamenii în stradă!”






