Recomandări video

Loading videos...

VIDEO: Medici americani la Maternitatea Ploiești! Training și schimb de experiență în beneficiul prahovenilor

VIDEO: Medici americani la Maternitatea Ploiești! Training și schimb de experiență în beneficiul prahovenilor

O echipă americană formată din doi medici neonatologi și o moașă se află, zilele acestea, la secția de neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Ploiești, în cadrul unui parteneriat care cuprinde cursuri de specialitate la care participă personalul secției și schimb de experiență.

VIDEO: Cum a reușit un ONG să racordeze la apă zeci de locuințe din Mimiu, după ce Primăria Ploiești a refuzat de două ori

Este prima dată când secția de neonatologie este implicată într-un proiect comun din medici din Statele Unite ale Americii, iar entuziasmul vine din ambele părți.

Murim de râs! Soția primarului din Breaza, Bogdan Novac — fost haștagist USR-ist vopsit în PNL —, a ajuns să atace vechea gardă liberală după nominalizarea lui Adrian Veștea ca premier. Ce o recomandă pe influencerița Loredana să aibă opinii politice?

,,Suntem foarte bucuroși că ne aflăm aici. Scopul acestui proiect este să împărtășim cunoștințele și abilitățile, pentru medici, pentru asistente, cu privire la mai multe lucruri. Cum tratăm un copil nou-născut, cum îl îngrijim și, de asemenea, cum colaborăm în echipă, medici și asistente și, credem noi, și famiile trebuie să facă parte din această echipă. Fiecare viață este prețioasă, mamă și copil deopotrivă, viețile lor sunt neprețuite, în țara voastră, în țara mea, oriunde în lume și asta este cea mai mare credință a noastră.

Tensiuni politice la Ploiești: Viceprimarul Săraru (AUR) solicită clarificări publice primarului Polițeanu privind agenda LGBT: „Susțineți un marș LGBT în Ploiești?”

Sunt impresionat până acum, toată lumea este entuziastă, cred că au reacționat foarte bine la cursuri, au înțeles foarte bine și, vizitând spitalul, am fost impresionat, atât de dotări, cât și de personalul spitalului,, a declarat, pentru phonline.ro, medicul John Golden.

De partea personalului medical, vizita americanilor a fost primită cu brațele deschise, iar dezbaterile privind problemele care pot apărea la nou-născuți, tratamentele și îngrijirea acestora s-au derulat exact așa cum trebuie: profesionist, cu implicare maximă din partea celor prezenți, americani și români deopotrivă.

,,Este prima experiență cu medici neonatologi din America, din statele Washington și Utah. Ne face deosebită plăcere că au venit în maternitatea noastră. Este foarte important, pentru că ne updatăm, dumnealor ne împărtășesc din experiența lor. Ne-au ales pe noi la inițiativa domului conferențiar doctor Adrian Toma, de la Universitatea de Medicină și Farmacie Titu Maiorescu, ne-a susținut în organizarea și desfășurarea acestui proiect important pentru noi. Maternitatea Ploiești se adresează unui număr foarte mare de locuitori, avem 2-3 mii de nașteri pe an, iar medicii neonatologi americani au fost încântați de modalitatea de lucru în echipă, dar și de aparatura existentă,, a explicat medicul șef – secția de neonatologie, compartiment terapie intensivă neonanatală și compartiment prematuri. Cerasela Alexiu.

Medicii americani se vor întoarce la Ploiești în luna aprilie a anului viitor, pentru continuarea proiectului de colaborare cu secția de neonatologie a Spitalului Județean. Aceștia se află pentru a treia oară în România, dar proiectul pe care îl derulează la Ploiești este primul de acest gen în țara noastră.

 

 

 

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468