O cetăţeană olandeză a fost internată la Amsterdam din cauza unor simptome compatibile cu o infecţie cu hantavirus, a anunţat joi Ministerul Sănătăţii din Ţările de Jos, informează Reuters.
Potrivit postului de radio şi televiziune olandez RTL, această femeie este însoţitoare de zbor la compania KLM şi a intrat în contact cu o femeie decedată la Johannesburg după ce a fost infectată cu hantavirus.
KLM a declarat miercuri că o olandeză decedată la Johannesburg, fostă pasageră a navei de croazieră Hondius – vasul devenit focar de contaminări confirmate sau suspectate cu hantavirus – s-a aflat pe 25 aprilie pentru scurt timp la bordul unuia dintre avioanele sale cu destinaţia Amsterdam.
Personalul de bord a decis atunci să nu permită acestei pasagere să rămână la bordul aeronavei din cauza stării sale de sănătate, a declarat compania.
Argentina încearcă să descopere sursa focarului de hantavirus de pe nava de croazieră Hondius
OMS: Riscul prezentat de hantavirus este „scăzut”. Situaţia nu e similară cu pandemia de COVID-19
Tulpina de hantavirus transmisibilă între oameni, confirmată pe nava de croazieră. Autoritățile din Insulele Canare refuză acostarea




VIDEO: Cum a reușit un ONG să racordeze la apă zeci de locuințe din Mimiu, după ce Primăria Ploiești a refuzat de două ori
Murim de râs! Soția primarului din Breaza, Bogdan Novac — fost haștagist USR-ist vopsit în PNL —, a ajuns să atace vechea gardă liberală după nominalizarea lui Adrian Veștea ca premier. Ce o recomandă pe influencerița Loredana să aibă opinii politice?
Tensiuni politice la Ploiești: Viceprimarul Săraru (AUR) solicită clarificări publice primarului Polițeanu privind agenda LGBT: „Susțineți un marș LGBT în Ploiești?”

