
România a raportat un focar de H5N1 în rândul păsărilor de curte, a anunţat Organizaţia Mondială pentru Sănătatea Animalelor, în condiţiile în care Europa se confruntă cu o recrudescenţă sezonieră a bolii mortale cunoscute sub numele de gripă aviară.
Virusul a fost detectat într-o gospodărie cu 47 de păsări de curte din satul Mihail Kogălniceanu, unde au murit patru păsări, a declarat WOAH, organizaţie cu sediul la Paris, citând un raport al autorităţilor române, potrivit Reuters.
România s-a confruntat cu o epidemie de gripă aviară H5N1 în 2005.




Consilierul AUR din Boldești-Scăeni Răzvan Tănase acuză politizarea proiectului ANL: „Unele apartamente ajung la rude ale primarului Florin Dincă și ale viceprimăriței”
Europarlamentarul Adrian Axinia (AUR): „Au început să-l lase nervii pe Nicușor Dan”
Bogdan Toader, PSD Prahova: Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază îi ajută pe români să facă față scumpirilor



