
Incepand de azi dimineata, operatorul de salubritate Bin Go Solutions SRL (fostul UWS) a inceput sa colecteze deseurile din Ploiesti, dupa ce Consiliul Local a decis ieri rezilierea contractului cu Asocierea Brantner-Roeco si ramanerea municipiului in ADI Deseuri.
Deoarece Branter nu avea avizele necesare pentru functionare si de mediu, autoritatile au recurs la aceste masuri rapide pentru a putea incepe colectarea efectiva a gunoaielor.
Europarlamentarul Adrian Axinia (AUR): „Au început să-l lase nervii pe Nicușor Dan”
Echipele Bin Go Solutions au inceput colectarea la unitatile sanitare si scoli, iar apoi au trecut la platformele de gunoi dintre blocuri, incercand sa acopere cat mai multe cartiere.
Potrivit reprezentantilor companiei, doar astazi au fost ridicate peste 180 de tone de deseuri. Actiunea va continua in zilele urmatoare, pana cand situatia va reveni la normal.




Consilierul AUR din Boldești-Scăeni Răzvan Tănase acuză politizarea proiectului ANL: „Unele apartamente ajung la rude ale primarului Florin Dincă și ale viceprimăriței”
Bogdan Toader, PSD Prahova: Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază îi ajută pe români să facă față scumpirilor






