
Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) au aplicat 235 de amenzi, în valoare totală de peste 790.000 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate marți la nivel național. Verificările au vizat peste 350 de operatori economici din mall-uri.
În cadrul controalelor, șapte unități au fost închise temporar, până la remedierea deficiențelor. De asemenea, au fost confiscate aproape 600 de bijuterii.
La mulţi ani, Virgiliu Nanu! Preşedintele CJ Prahova împlineşte azi 52 de ani
Consilierii PSD Ploiești propun prelungirea subvenției la gigacalorie pe perioada verii
Principalele nereguli constatate includ:
insecte în blocul alimentar;
ulei alimentar cu grad avansat de degradare termică;
produse alimentare expirate sau cu stare termică modificată;
vitrine și pavimente murdare, cu depuneri grosiere de impurități, lichide și reziduuri alimentare;
nereguli privind depozitarea produselor perisabile (carne, ouă);
echipamente și ustensile uzate sau murdare, agregate frigorifice neigienizate, cu elemente de etanșare depreciate;
lipsa documentelor de autorizare pentru unele unități.
ANPC subliniază că măsurile au fost luate pentru protejarea sănătății consumatorilor și pentru respectarea normelor sanitare și de siguranță alimentară.




Filiera germană de la conducerea României. Ce îi unește pe Siegfried Mureșan, Ilie Bolojan, Oana Gheorghiu, Dragoș Anastasiu și Dominic Fritz






