
Garda de Mediu Prahova a anunțat, marți, concluziile în urma verificărilor efectuate după incidentul de la Boldești-Scăeni, dar și faptul că a fost aplicată o amendă de 15.000 de lei, adică aproximativ 3.000 de euro.
Consilierii PSD Ploiești propun prelungirea subvenției la gigacalorie pe perioada verii
„În urma verificărilor efectuate ca urmare a incendiului din data de 10.06.2023, depozitul ecologic de deșeuri din Boldești Scăieni a fost sancționat de Garda Națională de Mediu Comisariatul Județean Prahova cu amendă în cuantum de 15.000 lei pentru nerespectarea obligațiilor prevăzute de Legea 104/2011 privind calitatea aerului înconjurător, respectiv a obligației de a se supune tuturor procedurilor şi cerinţelor legale care conduc la prevenirea, eliminarea sau reducerea impactului asupra aerului înconjurător şi a mediului ca întreg.
Din verificările efectuate a rezultat că nu au fost asigurate măsurile tehnologice necesare prevăzute în planul de operare al depozitului ecologic de deșeuri astfel încât emisiile provenite din amplasament să nu determine o perturbare sau deteriorare a mediului.
GNM CJ Prahova a impus societății în urma evenimentului produs, măsuri de siguranță pentru prevenirea producerii pe viitor a unor incidente similare”, se arată în comunicatul instituției.




Emil Drăgănescu, administratorul public al Prahovei, mesaj de Ziua Drapelului: „Între Klauss, Dominic sau Siegfried, parcă mai mult îmi plac numele: Sorin, Nicușor, Victor”
Alertă maximă pe strada Andrei Mureșanu: Un copac complet putrezit stă să cadă FIX pe o trecere de pietoni! Domnule Polițeanu, mai lăsați Facebook-ul?






