Profesorii au dat examenul de titularizare, iar bătălia pe catedră a fost dintre cele mai mari din ultimii ani. Au fost patru candidați pe un singur loc, iar pentru a ocupa un post la stat, trebuie să ia minimum nota 7.
Profesor: „Nu a fost foarte greu doar că nu am reușit eu să mă pregătesc. Am anulat lucrarea. Păi nu am putut să învăț… asta e.”
Guvernul Veștea va fi votat AZI: audieri accelerate și vot de învestire programat la 21:30
Întrebat dacă crede că va lua peste 7, un alt profesor răspunde: „Nu că era mult de elaborat.”
Pentru a intra în cursa pentru un post titular, profesorii trebuie să obțină o notă de peste 7 la examenul scris.
Profesor. „Am așteptat o oră să ies. Am scris câteva litere. Eu am venit doar să dau, avem un pariu cu cineva și trebuia. Am putut să ies după două ore și jumătate. Aș fi ieșit după 10 minute.”
În Iași, unii profesori nu au fost primiți în sala de examen pentru că au întârziat câteva minute.
Profesoară: „Mi s-a închis poarta în față. Foarte dezamăgită. M-am pregătit un an de zile pentru ce? Ca să fiu dată afară? Să nu fiu primită în examen? Vi se pare normal?”
Profesor: „La 8 și 2 minute ni s-a închis poarta. Suntem mai ceva decât Papa pentru un lucru de nimic se face atâta caz.”
Aproape de candidați pe de locuri titulare la nivel național.




VIDEO: Familia cu cinci copii, aruncată în stradă. Persoanele vulnerabile din Ploiești tratate cu dezinteres de administrația Polițeanu
VIDEO/ Nuțu Cămătaru, audiat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Ploiești. Este acuzat că ar deține ilegal animale sălbatice


