
Câteva sute de camere video ar urma să fie instalate pe drumurile judeţene din Prahova şi în cele mai periculoase intersecţii, în cadrul unui proiect de monitorizare video derulat de Consiliul Judeţean, cu fonduri guvernamentale. Întreaga investiţie e estimată la peste 28 de milioane de lei, echivalentul a 5,7 milioane de euro, din care 16,5 ar urma să vină de la Ministerul Dezvoltării, prin Programul Naţional „Anghel Saligny”.
Consiliul Judeţean Prahova urmează să dezbată o propunere de actualizare a indicatorilor la un proiect care propune instalarea unor camere de monitorizare video de-a lungul drumurilor judeţene. Conform proiectului de hotărâre propus pe ordinea de zi a şedinţei de miercuri, valoarea totală a investiţiei este de puţin peste 28.120.000 de lei cu tot cu TVA. Valoarea finanţată de Ministerul Dezvoltării, prin Programul Naţional de Investiţii „Anghel Saligny”, va fi de puţin peste 16,5 milioane de lei, iar administraţia judeţeană ar trebui să suporte o cotă proprie de cofinanţare de aproximativ 11,6 milioane de lei.
Citeste intreaga stire AICI




Cum încearcă Spitalul Județean Ploiești să atragă mai mulți medici: bonusuri lunare și investiții în infrastructură
Phonline.ro a devenit OBSESIA lui Polițeanu! Atac și dezbinare pentru a-și ascunde lipsa de scrupule! 9 copii aruncați în stradă pentru 3.800 de lei, în timp ce giganții petrolieri primesc pomeni de la municipalitate
EXCLUSIV | Viceprimarul Alexandru Săraru (AUR) reacționează în cazul familiei cu 8 copii evacuate: „Administrația are obligația morală să găsească soluții, nu să lase oamenii în stradă!”





