Recomandări video

Loading videos...

Doliu în lumea muzicii din România! A murit George Nicolescu, solistul de muzică ușoară care s-a născut orb / FOTO

Doliu în lumea muzicii din România! A murit George Nicolescu, solistul de muzică ușoară care s-a născut orb / FOTO

Lumea muzicii din România e în doliu! George Nicolescu, solistul de muzică ușoară care s-a născut orb, s-a stins din viață la vârsta de 74 de ani. Melodiile lui: „Eternitate” sau „Mai avem nevoie şi de iarbă”, au încântat românii ani la rând.

Tensiuni politice la Ploiești: Viceprimarul Săraru (AUR) solicită clarificări publice primarului Polițeanu privind agenda LGBT: „Susțineți un marș LGBT în Ploiești?”

Cu ceva vreme în urmă, George Nicolescu, solistul care s-a născut orb, declara că s-a împăcat cu el însuși și cu viața lui și chiar declara că nu îi mai este teamă de absolut nimic, nici măcar de moarte.

LIBER LA NESIMȚIRE! Polițeanu mințea că ploieștenii vin pe jos la paranghelii și din cauza asta nu mută balamucul la Vest! Bulevardul e blocat de mașini lăsate pe treceri și în porțile riveranilor

A murit George Nicolescu, solistul de muzică ușoară care s-a născut orb

S-a stins din viață George Nicolescu, solistul de muzică ușoară care s-a născut orb. Artistul care a scris istorie în muzica din România cu piesa „Eternitate” a murit la vârsta de 74 de ani.

​Liderul partidului primarului Mihai Polițeanu, mesaj de susținere pentru comunitatea LGBT la Bucharest PRIDE 2026

vă oferă detalii în exclusivitate despre trecerea în neființă a artistului. George Nicolescu a decedat în cursul zilei de astăzi, după ce fusese operat vinerea trecută. Intervenția chirurgicală a decurs bine, tumoarea pe care a avut-o pe ficat fiindu-i îndepărtată.

După operație însă, a făcut bronhopneumonie și a fost mutat la terapie intensivă, acolo unde, în cele din urmă, corpul lui a cedat.

Alte informații despre George Nicolescu

George Nicolescu s-a născut în anul 1950, la Ploiești. Din nefericire, acesta a venit pe lume orb. În ciuda eforturilor cadrelor mericale pentru a-i reda vederea, totul a fost în zadar.

Mama artistului a apelat la cei mai buni medici ai vremii, iar la vârsta de patru ani George Nicolescu a suferit și o operație pe creier. Intervenția chirurgicală nu a avut succes, iar artistul a rămas orb.

George Nicolescu era căsătorit de mai bine de cinci decenii cu femeia care l-a făcut tată a doi copii: George Daniel și Luminița, ambii stabiliți de ani de zile în Spania. Primul hit al lui George Nicolescu este „Eternitate’, urmat de „Prefă-te, inimă, în stea’ și „Mai avem nevoie și de iarbă’.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468