
Pe fondul crizei politice tot mai accentuate de eșecul Guvernului Veștea, fondatorul România TV, Sebastian Ghiță, a lansat o analiză acidă în care îi desemnează pe cei de la AUR și UDMR drept „pierzătorii zilei”. Mircea Filipescu 23 iun. 2026, 10:35
Sebastian Ghiță taxează dur AUR și UDMR: „Pierzătorii zilei! Meciul va continua, prinde-l pe PSD!”
Scena politică din România devine tot mai dinamică, după ce Guvernul Veștea a eșuat să strângă voturile necesare de învestitură în plen.
Într-un mesaj publicat pe Facebook, omul de afaceri Sebastian Ghiță a venit cu o analiză asupra noilor realități din Parlament, catalogând mutările strategice ale partidelor drept un „meci” captivant care abia a început. De asemenea, acesta cataloghează formațiunile AUR și UDMR drept „pierzătorii zilei”.
Sebastian Ghiță a evidențiat felul în care boicotul AUR de la vot a schimbat complet taberele și a transformat competiția dintre principalele formațiuni într-o oportunitate de reinventare.
„Din 1990 si pâna astăzi UDMR a votat cu PSD ca să blocheze o guvernare cu PRM! Ieri nu a mai votat. A creat spațiu pentru AUR”.
Imediat după vot, liderul UDMR, Kelemen Hunor, l-a felicitat public pe George Simion.
„Felicitări, George Simion! Ai dat șah și mat. S-a încheiat o epocă și nu știm ce ne așteaptă”, a declarat liderul UDMR.




Genul programului: ipocrizie. Cum a devenit justiția inamicul celor care până mai ieri ieșeau în stradă să o apere. După ce au aplaudat ani de zile condamnările adversarilor politici și făceau glume cu „statul paralel”, acum acuză sistemul că le fabrică dosare
VIDEO: Tinerii social-democrați prahoveni și-au ales conducerea, în prezența președintelui CJ Prahova, Virgil Nanu






