
Ce ar fi trebuit să fie câteva zile de vis în Grecia s-a transformat rapid într-o experiență de coșmar pentru o familie de turiști români. După ce au ajuns în Halkidiki, românii au rămas fără 750 de euro și au vorbit despre experiența lor într-o postare făcută în mediul online.
O familie de români care a mers în vacanță în Halkidiki a rămas fără suma de 750 de euro, după ce au lăsat mașina în parcarea unei plaje din zona Kalogria. După ce au fost jefuiți, românii au scris despre experiența lor într-o postare pe grupul de Facebook „Forum Grecia”.
„Bună, haideți să vă atenționăm asupra situației pățite de noi astăzi la plaja Kalogria. Când am ajuns la mașină, după o zi de plajă, am observat că mașina era descuiată și că torpedoul era deschis, atunci nu am dat mare atenție pentru că nu părea nimic «atins». Când am ajuns la cazare ne-am dat seama că ne lipseau cei 750 euro rămași în mașină, în rucsac. Actele mașinii și ale noastre + alte valute au fost neatinse. De asemenea am mai observat că ne lipsește SD cardul de la camera de bord”, a scris familia de români.
Guvernul Veștea va fi votat AZI: audieri accelerate și vot de învestire programat la 21:30
Vacanța din Grecia s-a transformat într-un coșmar
De asemenea, românii au mai menționat faptul că hoțul nu ar fi lăsat nicio urmă în mașină. Administratorul grupului de Facebook, Dan Adrian Drăgan, a spus că deși suntem de abia la mijlocul lui iunie, a observat deja cinci cazuri de furt.
Mai multe pentru tine
„În afară de torpedoul deschis, nimic nu era răscolit. Totul era cum am lăsat noi, până și borseta unde erau banii era închisă și pusă la loc”, mai este scris în postare.
Mai mulți români au avut probleme similare
Mai mulți români au scris în mediul online despre probleme similare întâlnite în Grecia. Pe 14 iunie, un alt turist din țara noastră a spus că a fost jefuit în zona Possidi.
„Salutare, iubitorilor de Halkidiki, Kassandra, vin și eu cu o informare. Aveți grijă pe plaja Possidi că am fost furat din mașină de bani și carduri, inclusiv cardul de la camera de bord. Mașina a fost deschisă cu un dispozitiv pentru că eu am încuiat mașina din telecomandă și am și verificat portiera, ulterior nu mai mergea deschisă din cartelă”, scria românul.




Provița de Jos: Primarul Ionuț Bocioacă îi mulțumește președintelui CJ Prahova, Virgiliu Nanu, pentru asfaltarea drumurilor din comună
VIDEO: Familia cu cinci copii, aruncată în stradă. Persoanele vulnerabile din Ploiești tratate cu dezinteres de administrația Polițeanu






