
Un consilier local din comuna Dumbrava – Prahova a fost penalizat, prin hotărâre de Consiliu Local, pentru că faptul că nu vine îmbrăcat în ie la ședințe!
În loc să se ocupe de problemele cu adevărat importante ale comunei, cum ar fi drumurile locale în stare foarte proastă, racordarea oamenilor la rețeaua de gaze și așa mai departe, consilierii PNL susținuți de primarul Marian Apostol, care face parte din același partid, au pedepsit un rival politic prin neacordarea indemnizației de conslier local, pentru un motiv halucinant.
Acesta refuză să se conformeze unei hotărâri de Consiliu Local care prevede ca, la ședințe, toți cei prezenți – consilieri și membri ai aparatului primăriei – să poarte ie. Consilierul local PSD consideră hotărârea abuzivă, și pe bună dreptate.
În primul rând, hotărârea nu are o bază legală sau o justificare profesională clară.
Apoi, Legea nr. 57/2019 nu prevede posibilitatea ca un consiliu local să impună cod vestimentar aleșilor locali. Acestea nu sunt funcționari publici, ci demnitari aleși, deci au un alt statut juridic.
În plus, hotărârea nu este justificată de o nevoie instituțională obiectivă, de exemplu, siguranță, sănătate sau ordine publică și poate fi considerată un act administrativ cu caracter abuziv (exces de putere), afectând drepturi și libertăți și depășind competențele consiliului local.
De fapt, în cazul de la Dumbrava, nu vorbim despre valoarea simbolică a iei, ci despre un cadru abuziv creat și întreținut de liberalii din consiliul local.
Phonline.ro a fost la ședința organizată joi, iar atmosfera este apăsăsătoare pentru consilierii aflați în minoritate.
Consilierul local PSD Viorel Trandafir a explicat că a depus o petiție la Prefectura Prahova cu privire la hotărârea în cauză.
Întrebat cu privire la ceea ce se întâmplă la ședinte, primarul Marian Apostol trece întreaga responsabilitate în sarcina colegilor de partid, care au majoritate largă în Consiliul Local.
Rămâne ca Prefectura Prahova să se pronunțe în acest caz, cel mai probabil pentru suspendarea hotărârii.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!






