
Ce ar fi trebuit să fie o simplă plimbare prin pădure s-a transformat rapid într-un moment tensionat pentru un român. El a fost nevoit să se urce într-un copac pentru a scăpa cu viață după ce doi urși au apărut în calea lui.
În această perioadă caniculară, în care temperaturile se mențin la valori extreme greu de suportat, o plimbare prin pădure pare a fi o idee foarte bună. Nu numai că vom putea să ne bucurăm de o atmosferă mai plăcută și mai răcoroasă decât în orașe, dar o astfel de plimbare ne ajută să facem mișcare și să ne simțim mai bine.
Din păcate, ce ar fi trebuit să fie câteva ore liniștite petrecute în mijlocul naturii s-au transformat într-o experiență de coșmar pentru un român. În calea lui au ieșit doi urși, iar bărbatul a fost nevoit să se urce într-un copac pentru a scăpa cu viață.
A întâlnit doi urși în pădure
Bărbatul a postat un scurt videoclip cu cele întâmplate pe platforma de socializare Reddit, iar internauții din țara noastră au reacționat imediat. Un comentariu atrage atenția asupra faptului că urcatul în copac nu este deloc o idee bună.
„Realizezi că urcatul în copac când te întâlnești cu ursul este cea mai mare prostie, nu? După cum vezi, urșii se pot urca în copaci, și mult mai repede decât un om. Persoana din clip a avut noroc că nu erau agresivi, erau doar curioși. Nu i-ar fi făcut nimic nici pe pământ”, a scris un internaut.
Videoclipul a atras reacția multor internauți
„Mă bucur că totul s-a terminat cu bine. Să ai simțul umorului într-o astfel de situație spune multe despre tăria ta de caracter. Îți doresc cât mai multe păduri ferite de urși!”, a scris un alt român care a vizionat videoclipul.
În numai câteva ore, postarea românului a atras sute de aprecieri din partea internauților. Ce ar fi trebuit să fie o simplă plimbare în natură s-a transformat într-un moment tensionat, la care nu s-ar fi așteptat nimeni. Nu există informații legate de locul și data la care a fost făcută filmarea.
Peste de urși trăiesc în România
România are cea mai mare populație de urși din Europa, fiind vorba despre undeva între și de exemplare. Numai în cursul anului trecut au fost necesare 900 de intervenții pentru relocarea, alungarea sau extragerea prin eutanasiere a urșilor.
Mai multe pentru tine
Experții spun că în România există de trei ori mai mulți urși decât ar putea suporta suprafața împădurită din țară. Miercuri, pe 24 iunie, Curtea Constituțională a decis că legea care permite împuşcarea a peste 900 de urşi pe parcursul anilor 2026 și 2027 este constituțională.
Astfel, CCR a respins obiecţia de neconstituţionalitate formulată de preşedintele Nicuşor Dan, iar urșii vor fi împușcați ca măsură de prevenţie şi de intervenţie.
„Curtea Constituţională, cu majoritate de voturi, a respins obiecţia de neconstituţionalitate formulată de preşedintele României şi a constatat că Legea pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 81/2021 privind aprobarea metodelor de intervenţie imediată pentru prevenirea şi combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor şi bunurilor acestora, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative este constituţională în raport de criticile formulate”, a anunțat CCR, prin intermediul unui comunicat de presă.




Teorie lansată de Sebastian Ghiță: „Red alert! Partidele Pro Occident sunt obligate să ajungă la o soluție de guvernare”
După pelerinajul electoral făcut pentru noul premier maghiar, întrebarea momentului: A participat consilierul Tonciuc și la parada LGBT de la Budapesta?
Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană






