Jandarmii prahoveni au intervenit vineri pentru recuperaraea a doi turişti care au cerut prijinul autorităţilor după de au întâlnit o ursoaică cu doi pui pe un traseu din Muntele Roşu, în zona staţiunii Cheia, situată în zona de nord a judeţului Prahova.
„În urma unui apel la 112, care semnala prezenţa unei ursoaice cu doi pui pe traseul montan dintre Muntele Roşu şi Cabana Ciucaş, din zona Cheia, jandarmii montani au intervenit pentru prevenirea oricărei situaţii de risc. Pe traseu, colegii noştri au identificat doi turişti, tată şi fiică, pe care i-au însoţit până la parcarea de la Muntele Roşu, unde aveau autoturismul”, informează, sâmbătă, oficialii Inspectoratului de Jandarami Judeţean Prahova, potrivit
Intervenţia jandaramilor a avut loc în cursul zilei de vineri.
La mulţi ani, Virgiliu Nanu! Preşedintele CJ Prahova împlineşte azi 52 de ani
Ursoaica şi cei doi pui ai acesteia au fost îndepărtaţi din zona traseului, iar intervenţia s-a încheiat fără incidente.
Jandarmii recomandă turiştilor care întâlnesc animale sălbatice în drumeţiile pe care le fac pe munte să păstreze distanţa, să nu încerce să se apropie de acestea pentru a le fotografia, să nu le hrănească şi să apeleze imediat numărul de urgenţă 112.




Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană
Filiera germană de la conducerea României. Ce îi unește pe Siegfried Mureșan, Ilie Bolojan, Oana Gheorghiu, Dragoș Anastasiu și Dominic Fritz
