Recomandări video

Loading videos...

O femeie din Neamț a găsit un pui de pisică abandonat, la marginea unei păduri. Ce surpriză a avut când l-a dus la veterinar

O femeie din Neamț a găsit un pui de pisică abandonat, la marginea unei păduri. Ce surpriză a avut când l-a dus la veterinar

O femeie din județul Neamț a găsit la marginea unei păduri un pui de pisică abandonat, pe care l-a dus la veterinar. În județul Mureș, o femeie a găsit un pui de pisică asemănător, a cărui mamă a fost călcată de mașină. Odată ce salvatoarele au dus puii la veterinar, au avut parte de o surpriză: nu erau pisici domestice, ci sălbatice.

ORAȘUL SE DEZINTEGREAZĂ LA PROPRIU! Copac putrezit prăbușit peste cablurile electrice pe strada Torcători. Ploieștenii, la un pas de moarte în timp ce Polițeanu se ceartă pe Facebook!

A doua șansă la viață pentru puii de pisică sălbatică

Doi pui de pisică sălbatică au fost găsiți, unul în Neamț și unul în Mureș, după ce au fost abandonați și riscau să moară. Unul dintre ei a fost descoperit la marginea unei păduri din județul Neamț, iar celălalt a fost salvat în județul Mureș, după ce mama sa a fost călcată de o mașină, potrivit ProTv.

Virgil Nanu anunță că Centura Comarnic intră în linie dreaptă: finalizarea lucrărilor este estimată pentru luna august

Salvatoarele au acționat rapid și au dus puiul găsit la veterinar, cu gândul că au în brațe o pisică domestică, obișnuită. În urma analizelor efectuate, medicii au confirmat că este vorba de puii unei pisici sălbatice. Cele două feline, care nu au mai mult de două luni, sunt puțin agresive, dar simpatice și vioaie. 

Mihai Apostolache: „Polițeanu este într-o continuă campanie electorală și uită că a fost ales să administreze acest oraș”

Puii se vor reuni curând la un Centru de Reabilitare din județul Vrancea, iar după o perioadă de timp în care medicii îi vor îngriji și vor determina că sunt suficient de pregătiți să se descurce singuri, aceștia vor fi eliberați în sălbăticie. 

Câte pisici sălbatice trăiesc în România

Pisica sălbatică (Felis silvestris), o specie fascinantă și greu de observat își duc existența discretă în pădurile României, fiind un indicator al unui mediu natural sănătos și sălbatic, potrivit

Mai multe pentru tine

Deși este un animal protejat la nivel internațional și se estimează că populația din România ar fi destul de numeroasă, în jur de de exemplare, observarea sa în mediul natural reprezintă o raritate, dar și o bucurie pentru pasionații de natură.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468