
O societate din Ploiesti si-a asumat proiectul tehnic de restaurare a soclului pe care este amplasata statuia ecvestra a domnitorului Mihai Viteazul, devenita monument-simbol al Ploiestiului.

Reabilitarea soclului presupune o noua fatetare cu placi ceramice, lucrare ce a fost asumata de o firma ploiesteana partenera a Societatii Cultural-Istorice „Mihai Viteazul” (SMV) Ploiesti.
Inaugurată la 1 Decembrie 1997, cu ocazia împlinirii a 400 de ani de atestare documentară a Ploieștiului, statuia este opera sculptorului Nicolae Kruch. Monumentul din parcul ploieștean este cel mai mare dintre toate cele 16 monumente ecvestre ale voievodului existente în România.
„In vizita cu delegatia de la Complesso Monumentale “Santa Maria la Nova” din Napoli, pentru solutia tehnica de replacare a statuii ecvestre a Intregitorului Mihai Viteazul, lucrare ignorata de Comisia de specialitate a Consiliului Local Ploiesti, stauia fiind de peste 2 decenii in patrimoniul Municipiului Ploiesti.
Proiectul pe noua solutie de placare se elaboreaza de o societate membra a SMV Ploiesti si va depus cu titlul gratuit la CL Ploiesti pentru insusire si finantare.
Sper ca comisia de specialitate a CL Ploiesti sa actioneze cu maxima celeritate astfel ca lucrarea sa fie terminata pana la 1 decembrie 2023”, a scris Mircea Cosma, presedinte-fondator SMV Ploiesti.




Emil Drăgănescu, administratorul public al Prahovei, mesaj de Ziua Drapelului: „Între Klauss, Dominic sau Siegfried, parcă mai mult îmi plac numele: Sorin, Nicușor, Victor”
Alertă maximă pe strada Andrei Mureșanu: Un copac complet putrezit stă să cadă FIX pe o trecere de pietoni! Domnule Polițeanu, mai lăsați Facebook-ul?
Bogdan Toader, reconfirmat la conducerea PSD Ploiești: „Politica are valoare doar când produce rezultate pentru oameni”






