Recomandări video

Loading videos...

Orașul din România iubit de Ceaușescu care a ajuns o ruină. Multă lume l-a părăsit, deși a fost una dintre cele mai înfloritoare localități din țară

Orașul din România iubit de Ceaușescu care a ajuns o ruină. Multă lume l-a părăsit, deși a fost una dintre cele mai înfloritoare localități din țară

A fost unul dintre orașele care a înflorit în perioada comunistă, se lăuda cu unul dintre cele mai frumoase și moderne stadioane din țară, aproximativ 70 de blocuri, fabrici de procesare a cărnii, spital, liceu şi mai multe şcoli. A fost, de asemenea, orașul pe care dictatorul Nicolae Ceaușescu l-a adorat. Însă, lucrurile stau cu totul altfel în prezent.

Mircea Roșca le mulțumește lui Daniel Nicodim și Virgil Nanu pentru implicarea în soluționarea crizei apei din Prahova

Orașul adorat de Nicolae Ceaușescu, privilegiat în timpul comunismului, este celebrul Scornicești, locul natal al fostului dictator, cu toate că se spune că s-ar fi născut într-un sat care acum nu mai există pe nume Tătărăi, care făcea parte din fosta comună Scorniceşti. După ce a ajuns la putere, ar fi decis ştergerea sa de pe faţa pământului „pentru a i se pierde originea“, căci, în limba tătară, „Ceauş oglu“ înseamnă „fiu de slugă“.

PSD a decis să intre la guvernare. Sorin Grindeanu este propunerea de premier: “Le-am cerut colegilor mei un vot pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri”

Cert este că, în anii ’70-’80, Scorniceşti trece printr-un amplu proces de modernizare, industrializare, sistematizare şi introducere de noi facilităţi indispensabile ridicării la statutul de oraş. Ceea ce se și întâmplă în mai 1989. Îimpreună cu satele componente – Piscani, Negreni, Jitaru, Mogoşeşti, Constantineşti, Şuica, Teiuş, Rusciori, Bircii, Chiţeasca, Mărgineni, Mihăileşti – localitatea este declarată oraş. Era o zonă prosperă, cu aproximativ 70 de blocuri, fabrici de procesare a cărnii, spital, liceu şi mai multe şcoli.

SURSE – Nicușor Dan va încredința mandatul de premier PSD. Sunt luate în calcul două nume, Grindeanu și Rogobete. Urmează guvern monocolor, doar cu psd-iști. AUR este exclus din toate calculele politice

De altfel, Scorniceștiul se lăuda pe vremuri și cu unul dintre cele mai frumoase stadioane din țară, construit la dorința lui Nicolae Ceaușecu în 1975, fiind primul pe care s-au montat scaune, în număr de

În prezent, Scornicești nu mai este orașul de altădată. A ajuns o ruină. După evenimentele din decembrie 1989,  a decăzut în mod constant, iar puterea economică este aproape inexistentă. Blocurile arată la fel ca acum 30 de ani, multe străzi nu au văzut asfaltul, fiind prezente doar o singură carmangerie, câteva firme micuţe de confecţii şi două complexe comerciale. În prezent, numărul locuitorul este de aproximativ 10 mii de persoane.

Și Muzeul de la Scorniceşti, una dintre ambiţiile lui Nicolae Ceauşescu, dictatorul dorindu-şi ca în locul în care s-a născut să existe o instituţie de vază și în care a investit sume uriaşe, a fost lăsat în paragină de toate administraţiile locale, astăzi au mai rămas în picioare doar zidurile. La începutul anilor ’80, muzeul găzduia piese valoroase, aduse din toată ţara, iar la construcţia lui au fost folosite materiale de cea mai înaltă calitate.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468