
Președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului (ANPC), Cristian Popescu Piedone, a efectuat marți dimineață un control surpriză în zona Halelor Centrale din Ploiești. Acesta a ajuns la fața locului în jurul orei 10:00, iar verificările au durat aproximativ o oră.
În cadrul inspecției, Piedone a analizat condițiile de salubrizare din subsolul pieței, precum și modul în care sunt depozitate produsele lactate și peștele în această zonă. În urma verificărilor, au fost identificate mai multe nereguli, care vor fi consemnate în procesul-verbal ce urmează să fie întocmit.
Referindu-se la criza gunoiului din Ploiești, Piedone a subliniat că situația deșeurilor nu trebuie să afecteze sănătatea consumatorilor. „Am văzut ce se întâmplă. Nu mă interesează conflictele din Primărie. Nu trebuie oamenii să suporte gunoiul care duce la focare de boală, șobolani, șoareci”, a declarat acesta.
„ANPC a amendat Primăria Ploiești în cuantum maxim, a amendat societatea care administrează acest complex în cuantum maxim, adică aplicarea tuturor articolelor cumulate. S-au lăsat măsuri complementare, suspendarea activității la câțiva agenți economici. Iar în subsol, unde este un dezastru, acest dezastru este suportat direct de consumator, cetățean plătitor de taxe și impozite. Pe cetățeanul orașului Ploiești nu-l intersează de conflictul între societatea de salubrizare și Primăria cu care are contract sau diversele asociații. Asociațiile de locatari unde am găsit gunoi neridicat de o săptămână… să zicem «bogdaproste» că nu este vară, că focarul de infecție s-ar extinde. Am colaborat extraordinar cu președintele Consiliului Județean Prahova. Numai de aici (Halele Centrale – n.r.) se vor încărca câteva zeci de tone de gunoi”, a declarat Cristian Popescu Piedone, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.
ANPC urmează să stabilească măsurile necesare pentru remedierea deficiențelor constatate în urma controlului.
Foto observatorulph.ro




Promisiuni electorale vs. Realitate, ep. 2/ Furnalului – Strada celor o mie de lacuri: Fără asfalt, fără canalizare, fără gaze: Noi pentru ce plătim impozit?
ALO, Primăria Ploiești! Cât timp mai transformăm orașul într-o groapă de gunoi? Festivaluri avem, camere de supraveghere când montăm?
Consilierul AUR din Boldești-Scăeni Răzvan Tănase acuză politizarea proiectului ANL: „Unele apartamente ajung la rude ale primarului Florin Dincă și ale viceprimăriței”






