Recomandări video

Loading videos...

PSD Ploiești critică dur poziția primarului Polițeanu: Segregarea salariaților nu este în regulă!

PSD Ploiești critică dur poziția primarului Polițeanu: Segregarea salariaților nu este în regulă!

Social-democrații ploieșteni s-au declarat ferm împotriva atitudinii segregaționiste manifestată de primarul Mihai Polițeanu în problematica noii organigrame a Primăriei Ploiești și instituțiilor subordonate. Primarul a sugerat că salariații cu studii superioare sunt mai importanți și ar trebui să aibă prioritate la rămânerea în sistemul public, în contextul reducerilor de posturi în administrația locală ordonate de premierul Ilie Bolojan.

Lista completă a Guvernului Tomac. Ce nume noi de miniștri apar – SURSE

,,Domnul primar a făcut o mențiune care mie mi-a displăcut. Că sunt mai importanți oamenii cu studii superioare, decât ceilalți. România a avut un principiu care nu a avut rezultatele scontate, mai mulți cu mapa, mai puțini cu sapa. Cam asta se întâmplă și în Primăria Ploiești, de mult timp. Rezultatele vin, într-adevăr, și din partea coordonării, a managementului. Dar este nevoie de oameni care să meargă în teren, să îndeplinească sarcinile.

VIDEO/ Noi vrem asfalt și apă! Imagini incredibile din cartierul Mimiu. Oamenii, pioni în jocul electoral al primarului Polițeanu

Dar știți că avem un serviciu în Primăria Ploiești, la legea proprietății, Legea 18 și Legea 10 pentru retrocedări? Știți ce face? Avem 11 oameni. La nivelul Prefecturii, unde există o comisie de fond funciar, sunt doi juriști. La Ploiești sunt 11 oameni care se ocupă de două legi care n-ar mai trebui să existe în momentul acesta!,, a declarat deputatul Bogdan Toader, președinte al organizației municipale PSD.

Primăria Ploiești, explicații despre starea jalnică a străzii Armoniei:

Consilierul local Paul Palaș a criticat, de asemenea, ceea ce a numit inducerea segregării în decizia alcătuirii noii organigrame.

,,Segregarea pe care a încercat să o inducă domnul primar în discuție în privința organigramei nu este deloc în regulă. Dar deloc! Să creezi zone de salariați mai importanți decât alți salariați deloc nu este în regulă. Am rugămintea să analizați, să urmăriți, poziția noastră extrem de echilibrată în această desfășurare a evenimentelor și să constatați faptul că datorită nouă și a modului în care am reacționat am ajuns la o soluție care a fost cea mai bună dintre toate cele posibile. Pentru că fiecare om, indiferent că e cu studii superioare, medii sau este muncitor are acasă o famiulie, are grijile și problemele lui. Și fiecare om s-a temut, în această perioadă, că va rămâne fără serviciu. Și modul acesta, că unii sunt mai importanți decât alții, nu este deloc în regulă,,.

Ploieștiul, fără direcție la Buget-Finanțe și Juridic. Dar Comunicarea e prioritară

Pe de altă parte, Bogdan Toader este de părere că reforma administrativă oricum nu este bine aplicată, la nivelul aparatului Primăriei Ploiești. „În cadrul aparatului Primăriei s-au pierdut șase posturi de conducere. Mi se pare foarte interesant că nu vom avea direcție de Buget Finanțe, nu vom avea direcție Juridică, dar vom avea direcție de Comunicare. Spune mult despre ceea ce își dorește Primăria Ploiești. Atrag atenția că o greșeală de comunicare poate fi remediată, dar o greșeală de buget sau juridică ar putea costa în viitor Primăria Ploiești. Este nevoie de oameni la proiecte europene, la achiziții, dar văd că Direcția de Comunicare este foarte importantă”, a spus președintele PSD Ploiești.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468