
Intrebarea se refera la masinile parcate fix sub indicatoarele rutiere „Oprirea interzisa”, cu semn adiacent de blocare a rotilor/ridicari. In cazul autoturismelor parcate „pe unde s-a putut” intelegem ca e greu sa intervina autoritatile, ca deh, masini multe, parcari putine, nu poti sa-ti pui electoratul in cap dand amenzi in nestire etc.
Dar, cum spuneam, macar pe cei care sfideaza riveranii blocandu-le portile, accesul cu carucioarele pentru copii sau care ocupa in totalitate trotuarele, putem sa ii sanctionam in vreun fel?
De exemplu, pe strazile Mihai Eminescu si Hasdeu, se parcheaza pe partea dinspre case, cu toate ca exista parcare cu plata pe celalalt trotuar. Si nu riveranii fac asta, fiindca multi dintre ei au curti si garaje, ci „musafirii” care vor o tara ca afara, dar nu au 2 lei in buzunar pentru parcare civilizata.
Guvernul Veștea va fi votat AZI: audieri accelerate și vot de învestire programat la 21:30
Un ploiestean a postat pe Facebook situatia masinilor parcate pe strada Eminescu, barbatul reclamand ca nu poate trece cu caruciorul copiilor pe trotuar.
„SGU , vreau sa trec și eu cu căruțul, ca pe Vasile Lupu când am avut treaba 3 minute , maxim 5 , și am parcat acolo pe avarii , mi ați pus caracatița și m a costat 120 de lei (sau 50 de lei în torpedou) , iar pe strada asta , respectiv Mihai Eminescu , nu ai loc pe trotuar de vreo 20 de ani , și nici nu ați fost văzuți pe aici. Ori nu face parte din Ploiești? Ori aveți ordin dat sa ocrotiți numai anumite instituții și zone ??”, a scris barbatul.




Provița de Jos: Primarul Ionuț Bocioacă îi mulțumește președintelui CJ Prahova, Virgiliu Nanu, pentru asfaltarea drumurilor din comună
VIDEO: Familia cu cinci copii, aruncată în stradă. Persoanele vulnerabile din Ploiești tratate cu dezinteres de administrația Polițeanu






