
Un bărbat de 52 de ani din Cerașu care furat piese dintr-o mașină de la dezmembrări a fost reținut în urma unei percheziții efectuate miercuri.
,,Polițiștii din cadrul Poliției orașului Vălenii de Munte, au pus în executare, în dimineața zilei de 6 mai 2026, un mandat de percheziție domiciliară, în localitatea Cerașu, județul Prahova, într-un dosar penal care are ca obiect comiterea infracțiunii de furt calificat.
Din cercetări a reieșit că, în perioada 2-10 aprilie 2026, persoana bănuită ar fi pătruns fără drept în incinta unei societăți cu profil de dezmembrări auto, de unde ar fi sustras mai multe componente ale unui autoturism depozitat în curte.
În urma activităților investigative desfășurate de polițiști, persoana bănuită de comiterea faptei a fost identificată ca fiind un bărbat de 52 de ani din localitatea Cerașu.
Cu ocazia activităților procedurale desfășurate în această dimineață, bărbatul a fost depistat de polițiști și condus la sediul unității de poliție pentru audieri.
În baza probatoriului administrat, față de bărbatul în cauză a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat unității de parchet competente în vederea analizării oportunității luării unei alte măsuri preventive.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului din cadrul unității de parchet competente, pentru stabilirea întregii activități infracționale și dispunerea măsurilor legale ce se impun,, a transmis IPJ Prahova.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!






