
Un tată și fiica sa au trecut prin momente tensionate în timpul unei drumeții pe Muntele Roșu, după ce s-au întâlnit cu o ursoaică însoțită de doi pui. Cei doi turiști au cerut ajutor la 112, iar jandarmii montani au intervenit pentru a-i conduce în siguranță până la mașină.
Incidentul a avut loc vineri, pe traseul montan dintre Muntele Roșu și Cabana Ciucaș, în zona stațiunii Cheia, din județul Prahova. După apelul la 112, jandarmii montani au pornit imediat spre locul indicat.
„În urma unui apel la 112, care semnala prezenţa unei ursoaice cu doi pui pe traseul montan dintre Muntele Roşu şi Cabana Ciucaş, din zona Cheia, jandarmii montani au intervenit pentru prevenirea oricărei situaţii de risc. Pe traseu, colegii noştri au identificat doi turişti, tată şi fiică, pe care i-au însoţit până la parcarea de la Muntele Roşu, unde aveau autoturismul”, au transmis reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova.
La mulţi ani, Virgiliu Nanu! Preşedintele CJ Prahova împlineşte azi 52 de ani
Ursoaica și cei doi pui au fost îndepărtați din apropierea traseului, iar intervenția s-a încheiat fără incidente.
Jandarmii le recomandă turiștilor ca, în cazul în care întâlnesc animale sălbatice pe traseele montane, să păstreze distanța, să nu încerce să se apropie pentru fotografii, să nu le hrănească și să sune imediat la numărul unic de urgență 112.




Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană
Filiera germană de la conducerea României. Ce îi unește pe Siegfried Mureșan, Ilie Bolojan, Oana Gheorghiu, Dragoș Anastasiu și Dominic Fritz






