Recomandări video

Loading videos...

Ploieștenii așteptau „lapte și miere”. Încă 4 ani de circ și scandaluri între primar și consilieri. Viceprimarul Săraru (AUR): „Domnul Polițeanu vrea să fie primarul a doar 10% dintre ploieșteni”

Ploieștenii așteptau „lapte și miere”. Încă 4 ani de circ și scandaluri între primar și consilieri. Viceprimarul Săraru (AUR): „Domnul Polițeanu vrea să fie primarul a doar 10% dintre ploieșteni”

Astăzi, consilierii locali din Ploiesti s-au reunit intr-o sedinta extraordinara, convocata dupa esecurile din saptamana trecuta, cand doua intalniri nu au putut avea loc din lipsa de cvorum. De aceasta data, pe ordinea de zi s-au aflat doua proiecte considerate prioritare: alocarea a 4,8 milioane de lei catre Termo Ploiesti – reprezentand o parte din datoria Primariei catre societatea de termoficare si preluarea unei cladiri oferite de Rompetrol pentru elevii claselor I-IV de la Colegiul National „I.L. Caragiale”. Ambele proiecte au fost aprobate.

Promisiuni electorale vs. Realitate, ep. 2/ Furnalului – Strada celor o mie de lacuri: Fără asfalt, fără canalizare, fără gaze: Noi pentru ce plătim impozit?

La finalul sedintei, primarul Mihai Politeanu a refuzat sa ofere declaratii reporterului Phonline.ro.

ALO, Primăria Ploiești! Cât timp mai transformăm orașul într-o groapă de gunoi? Festivaluri avem, camere de supraveghere când montăm?

In schimb, viceprimarul Alexandru Sararu (AUR) a raspuns intrebarilor presei si a subliniat ca „nu este in regula ca ploiestenii sa sufere din cauza conflictelor dintre primar si consilieri”.

Consilierul AUR din Boldești-Scăeni Răzvan Tănase acuză politizarea proiectului ANL: „Unele apartamente ajung la rude ale primarului Florin Dincă și ale viceprimăriței”

Sararu a explicat si motivul pentru care alesii au absentat la sedintele anterioare: „A fost un semnal de alarma. Primarul trebuie sa fie primarul tuturor ploiestenilor si sa colaboreze cu Consiliul Local, in beneficiul comunitatii”.

Viceprimarul a oferit cateva exemple de „administrare totalitara” a primarului Mihai Politeanu, precum refuzuri repetate de a include pe ordinea de zi proiecte importante initiate de consilierii locali, decizii luate „din pix” cu privire la anumite angajari, dar si modul in care edilul-sef a ales sa imparta responsabilitatile in administratie.

Cand i-au fost delegate atributiile de viceprimar, Alexandru Sararu a primit sarcina de a coordona Administratia Parcului „Constantin Stere” (cunoscut drept Parcul Bucov) si activitatea Cresei nr. 39.

Atributii care, spune Sararu, sunt mai degraba „decorative”, in timp ce primarul si-a pastrat „partea leului” din administratia locala, fapt ce a generat tensiuni si nemultumiri.

Un alt subiect delicat a fost proiectul privind liziera UPG, promovat public de primar fara sa existe o consultare cu CL si care nu a ajuns pe ordinea de zi. Potrivit consilierilor, primarul a „omis” sa informeze ploiestenii ca banii pentru acest proiect ar fi alocati din bugetul propriu. Cu toate ca ideea este considerata laudabila, alesii locali sunt de parere ca banii ar putea fi folositi pentru investitii in infrastructura sau pentru a rezolva probleme mult mai apasatoare cu care se confrunta orasul nostru.

„Initial am crezut ca sunt bani europeni, dar era vorba de bugetul public. In conditiile situatiei financiare a Ploiestiului si ale masurilor de austeritate impuse la nivel guvernamental, nu ni se pare oportun sa cheltuim fonduri locale pentru acest studiu de fezabilitate”, a explicat Sararu.

Viceprimarul a promis transparenta si a accentuat ideea ca doar prin colaborare orasul poate fi administrat eficient: „Consilierii si primarul trebuie sa faca echipa. Numai asa putem raspunde asteptarilor ploiestenilor.”

Alexandru Săraru, viceprimar Ploiesti

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468