
Vineri seara, în timp ce șoferii fpceau 40 de minute de la Sud la Castor după închiderea centrului Ploieștiului, Primăria posta un videoclip de promovare a competiției RoDrift care se desfășoară azi și mâine. Parapeți de beton, garduri și – cum spune postarea Primăriei Ploiești – peste 30.000 de cai putere pregătiți să pună stăpânire pe sensul giratoriu din fața Primăriei. Formularea este chiar potrivită, felicitări! Exact asta face administrația Polițeanu: a pus stăpânire pe centrul orașului, pe liniștea și confortul celor care locuiesc în zonă. În loc să aibă grijă de oameni, Primăria Ploiești a chemat circul în buricul orașului.
Ca și precedenta postare care promovează RoDrift, și aceasta a stârnit un vald de indignare din partea ploieștenilor care vor liniște în weekend și aer mai curat.
Am selectat câteva. Oamenii transmis, ironic, Primăriei Ploiești, că ar trebui să se mobilizeze pentru asfaltarea orașului care este plin de gropi.
Alții vor pur și simplu să aibă parte de liniște în weekend.
Campionatul RoDrift se desfășoară fără aviz din partea comisei de Patrimoniu din cardul Consiliului Local Ploiești. Primarul Mihai Polițeanu a ales să ignore poziția comisiei. Mai mult decât atât, nimeni din Consiliul Local nu a văzut contractul dintre Primăria Ploiești și organizatorul RoDrift pentru desfășurarea acestui eveniment.




VIDEO: Cum a reușit un ONG să racordeze la apă zeci de locuințe din Mimiu, după ce Primăria Ploiești a refuzat de două ori
Murim de râs! Soția primarului din Breaza, Bogdan Novac — fost haștagist USR-ist vopsit în PNL —, a ajuns să atace vechea gardă liberală după nominalizarea lui Adrian Veștea ca premier. Ce o recomandă pe influencerița Loredana să aibă opinii politice?
Tensiuni politice la Ploiești: Viceprimarul Săraru (AUR) solicită clarificări publice primarului Polițeanu privind agenda LGBT: „Susțineți un marș LGBT în Ploiești?”












