
Ședința ordinară a Consiliului Local Ploiești de astăzi a adus decizii financiare majore pentru viitorul orașului. Alesii locali au aprobat contractarea a două credite bancare substanțiale, care însumează peste 167 de milioane de lei. Banii vor fi folosiți atât pentru cofinanțarea marilor proiecte europene, cât și pentru modernizarea infrastructurii urbane critice, de la pasaje pietonale la străzi intens circulate.
Peste 33 de milioane de euro pentru investiții: Unde merg banii din împrumuturi?
Grosul discuțiilor și miza principală a ședinței de astăzi au fost reprezentate de cele două proiecte de hotărâre privind refinanțările și creditele interne. Municipalitatea a primit undă verde pentru a accesa două linii de finanțare rambursabilă:
141,8 milioane de lei (fonduri europene):
Acest prim împrumut masiv este destinat exclusiv asigurării cofinanțării pentru proiecte majore cu fonduri UE. Printre cele mai importante se numără Centrul de Îngrijiri Paliative și mega-proiectul de mobilitate urbană care va conecta Gara de Sud de Gara de Vest.
25,5 milioane de lei (investiții locale):
Al doilea credit va merge direct în infrastructura care le dă bătăi de cap ploieștenilor zi de zi. Din acești bani se vor finanța:
Modernizarea completă a pasajelor pietonale subterane de pe Bulevardul București.
Reparația capitală a străzii Gheorghe Grigore Cantacuzino.
Lucrările de reabilitare de pe strada Pompelor.
Proiectele sensibile, „pe bară”: Jocurile de noroc și ecranele publicitare, retrase
Interzicerea jocurilor de noroc: Proiectul inițiat de primarul Mihai Polițeanu, care viza interzicerea organizării și exploatării păcănelelor și pariurilor pe raza municipiului, a fost retras din cauza lipsei avizului din partea Comisiei juridice.
A fost retras și proiectul care propunea interzicerea panourilor și ecranelor publicitare stridente pe fațadele clădirilor din oraș. De asemenea, noul Regulament de Organizare și Funcționare (ROF) al Primăriei a fost prorogat pentru o ședință ulterioară.




Cum încearcă Spitalul Județean Ploiești să atragă mai mulți medici: bonusuri lunare și investiții în infrastructură
Phonline.ro a devenit OBSESIA lui Polițeanu! Atac și dezbinare pentru a-și ascunde lipsa de scrupule! 9 copii aruncați în stradă pentru 3.800 de lei, în timp ce giganții petrolieri primesc pomeni de la municipalitate
EXCLUSIV | Viceprimarul Alexandru Săraru (AUR) reacționează în cazul familiei cu 8 copii evacuate: „Administrația are obligația morală să găsească soluții, nu să lase oamenii în stradă!”





